Ajutalituse mõõtmised näitasid, et stressitaluvus kasvab TM-i kasutajatel kiiresti

Leiti, et aju ärritatus stressitekitava elamuse (tugeva valu) korral vähenes peale viiekuulist TM-i kasutamist 40-50% võrra. See tulemus tähendab, et stressitaluvus kasvas olulisel määral TM-i praktika läbi.

Üks uurijatest oli professor Zang Hee Cho Kalifornia Ülikoolist Irvine's, kes on ülemaailmselt ajuurimiseks kasutatava Positron Emmission Tomography (PET) meetodi leiutaja. Ta kasutas aga sellel uurimisel Magnetilise Resonantsi Pildistamistehnikat (MRI) "Neuroimaging", kuna pidas seda ajuärrituse mõõtmisel sobivaimaks.

Ajuärritust tugeva valu korral (50-kraadine kuum vesi) mõõdeti enne, kui 12 isikud olid õppinud TM-i ning peale 5 kuud. Selline valu tekitab tavaliselt tugeva stressireaktsiooni ja tegi ka enne TM-i praktikat.

Pildil allpool näidatakse ärritatud osad oranzi värviga. Enne TM-i õpimist oli silmapaistvalt suur ärritus nii ajukoores kui aju kesketes osades.

Mõõtmist korrati viis kuud peale TM-i õpimist. Pilt paremal näitab sama aju reaktsiooni sama valu puhul. Ka kui subjetiivselt tundus maksimaalselt valus, näitas aju registreerimine palju vähem ärritust.

Leiti, et keskmiselt oli TM-i grupis ajustress sama valu kogemuse puhul vähenenud 40-50% võrra.

Siiski, subjektiivne valu intensiivsuse kogemus ei muutunud.

See näitab, et ajuärrituse vähenemine ei olnud vähema valu kogemuse tulemus, vaid tulenes oluliselt suuremast stressi taluvusest.

Viide: Orme-Johnson, D. W., Schneider, R. H., Son, Y. D., Nidich, S., Cho, Z-H. Neuroimaging of Meditation's Effect on Brain Reactivity to Pain. NeuroReport, August 23, 2006.

Kommentaar

Valu tekitab stressi kõikidel inimestel. Aju ärritatuse suurus valu puhul on tihedalt seotud stressitaluvusega ja on stressi reaktsiooni suuruse eriti tundlik ja kindel näitaja.

40-50 protsendiline ajuärrituse vähenemine valu puhul näitab, et TM arendab kiiresti ja olulisel määral stressitaluvust.

See tulemus on ainulaadne, aga mitte üllatav, kuna teised TM-i uuringud on näidanud sarnast efekti lühikese aja jooksul. Stress ei ole automaatne reaktsioon, vaid sõltub inimese põhilisest turvatunnest. Kui turvatunne on nõrk reageerib inimene suurema stressiga.

Näiteks leiti Rootsi lennuväes tehtud uurimustel, et TM kõrvaldab madala põhilise turvatunde suurel määral ühe aasta jooksul. Uurimist teostanud lennuväe teadur ütles, et sellele vastav paranemine saavutatakse reeglipärase ravi korral psühhoteraapia vahenditega 25-30 aasta jooksul, vaata "TM parandas lennuväe pilootide stressitaluvust".

Nii madala põhiturvatunde kui ka ajuärrituse vähenemine on kooskõlas korduvate uuringute tulemustega, mis näitavad, et vererõhk normaliseerub TM-i kasutades kiiresti, isegi kolme kuu jooksul. Kõrge vererõhk on kroonilise stressi, mis on seotud madala stressitaluvusega, tulemus.

USA tervishoiuministeeriumi Rahvuslik Tervishoiuamet (National Institute of Health) rahasatas seda uuringut ja on ka vererõhu uuringuid rahastanud summas kokku üle 24 miljoni dollari.

Eestikeelset USA Tervishoiuameti pressi teate tõlget leiate siin.

Vaadage kaa Vastupanu stressile.