Uuring kinnitas taas, et TM maandab efektiivselt stressi

Kentucky Ülikoolis tehti TM-i vererõhu-efekti kohta põhjalik metaanalüüs (metaanalüüs on metoodika mitmete uurimustega saadud tulemuste hindamiseks). Kokkuvõttes leiti, et kümnete eksperimentaalsete uuringute juhumõjude metaanalüüsid näitavad, et transtsendentaalne meditatsioon vähendab märgatavalt süstoolset ja diastoolset vererõhku.

Järeldati, et "TM on efektiivne ravi vererõhu alandamiseks eelisega, et tal pole vererõhu maandavate arstirohtude võimalikke kõrvalmõjusid...Vererõhu püsiv vähenemine sellises ulatuses vähendab tõenäoselt südameveresoonkonna haiguste riski." (Klikkige suurendamiseks diagrammil all).

Metaanalüüs hõlmas kõiki projekte, kus oli uuritud erinevate meetodite vererõhku alandavat mõju, sealhulgas lõõgastumistehnikad, stressivähendamismeetodid ja meditatsioonid. TM oli ainus meetod, mis vähendas vererõhku statistiliselt olulisel määral.

Teisedki uuringud on otseselt näidanud, et TM vähendab seda riski ja isegi leidnud, et kaelaarteri (a. carotis) seina (intima) paksus, mis on üks ateroskleroosi näitajatest, väheneb TM-i praktika läbi.

Allikas: "Blood Pressure Response to Transcendental Meditation: A Meta-analysis". Am J Hypertens, March 2008; 21:310-316

SisukordSisukord

Teadvuse areng
Vastupanu stressile
Parem tervis
TM praktilises elus
TM-i turvalisus
TM mujal maailmas
Teaduslik uurimine
Tavalised küsimused
Uudiseid ja noppeid
Kus õppida?

Kodulehekülg