TIME Magazine intervjuu lavastaja
David Lynchiga TM-i kohta

(Eesti keelne tõlge)

David Lynch räägib siin isiklikust TM-i kogemusest ja miks ta käivitas "David Lynch Fondi- Teadvusele Põhinev Haridus" (David Lynch Foundation for Consciousness-Based Education") juulil 2005. Selle fondi eesmärk on toetada TM-i õppimist koolides. See fond lisab sama eesmärgiga toetustele USA suurettevõttete General Motors, Daimler&Chrysler ja Kelloggs fondide poolt

David Lynch on rahvusvaheliselt kuulus filmi rezissöör, kes muuseas on lavastanud kuulsad TV sarid "Twin Peaks", "On the air" ja mitmet suurt filmi sissearvatud "Elephant man, "Blue Velvet" ja "Dr Mulholland" mis on saanud mitmeid auhinda. Lynch sai septembril 2006 Veneetsia filmifestivalil elutöö preemia "Kuldne Lõvi".

____________________________________________

A peace of his mind

(Tema meele rahu)
[kostab ingliskeeles ka nagu "tükk tema meelest"]

Filmi rez'issöörDavid Lynchi seletab kuidas meditatsioon hoiab teda vaimselt heas vormis ja keskendunud.

TIMES Online 3 September 2005. Body&Sou. Sharon Krum

[Väljavõtte]

Viimati, kui filmi rez'issöör David Lynch külastas Academy Award'i ["Oscars"] pidustuse, lähenes talle Clint Eastwood, naeratas ja tegi ebatavalise pihtimuse: "Ma just mediteerisin 30 minutit enne siia tulekut".

"Tore" tuleb vastus. Eastwood ei suunanud ennast Hollywoodi väidetavalt kõige avangarsemat rezissöörile eesmäriga et imponeerida , vaid ta lihtsalt tahtis rääkida sugulashingega. Ta teab, et Lynch mediteerib ka enne pidulikkku tseremooniat.

"Ma ei ole kunagi päevagi vahelejätnud", ütleb Lynch oma 32 aastat kestnud transtsendentaalse meditatsiooni kohta, mida tuntakse üldiselt kui TM. "Kaks korda päevas, iga päev, lennukis, filmi võtetel, igalpool. Sundimatult, kergelt, mugavalt...

"Lynch, 59, kolme aastakümne pikkuse meditatsiooniga ja oma kogemustega, on tõenäoliselt kõige innukam TM -i praktiseerija kogu filmi kogukonnas, - see ei ole tema suhtes ajutine Hollywoodi moenarrus- kuigi me äsja seda veel ei võinud teada .

Ta näib oma turris juuksesalkudega väljakutsuvalt trotsiv, tema eriliseks eelistuseks on näidata inimloomuse tumedamat poolt nagu miskroskoobis ja on kerge mõista, miks mõned viitavad Lynchile kui filmikunsti pööraselt kiindunud teadlasele.

Temaga isiklikult kohtudes ei ole raske teda mõista kui ta äkitselt toob esile arvamuse meditatsioonist.

Vaevalt, et ta on piinatud hing , pigem näib ta silmapaistvalt muretu ja tagasihoidlik oma oma nööbitavas särgis ja voltis pükstes, ta on nagu sõbralik naaber.

"Kui inimesed minult küsivad, siis mediteerimisega alustamine on isiklik asi, ma olen alati õnnelik seda selgitades. Kuid ma ei usu kunagi, et sa lähed tänavale sellest rääkima.

"Siiski, sel ja järgmisel kuul, Lynch rikkus oma reeglit ja läks kohtuma valijatega, kus ta üksikasjalikult rääkis TM-st ja 7. milj, dollarit (4 milj. naela) hankimisest, et õpetada TM-i igale Ameerika koolilapsele kahe aasta jooksul ja lõpptulemusena ta loodab, et UK-s kolme kuni viie aasta jooksul.

Ta ütleb: "Tänapäeval stress kahjustab meie lapsi varakult". Tta räägib, miks ta hiljuti moodustas David Lynch'i Fondi Teadvusele Põhinev Haridus ja Maailma Rahu.

"Lapsed on täis ängistust ja võimetud kõike võimalikku õppima ja esile tõusevad ka rasked peresuhted. Miks mitte anda neile tehnika, mis leevendab nende kannatusi? Ma näen, mida TM võib teha laste heaks, nad puhkevad õitsele, nende intelligentsus kasvab. ". . .

Tõde on selles, et sa ei suuda luua, kui oled täis stressi ja viha. Sa lakkad olemast loominguline. " Ta usub, et TM hoiab tema kanalid avatuna. Keegi naljahammas on naljatanud, et me võime ainult ettekujutada, millised oleksid Lynch'i filmid kui ta ei mediteeriks.

"Ma näen, et TM on see vahend. Kui sul on golfi palli suurune teadvus, sa hakkad kõike nägema just nii suurelt. TM avardab sinu teadvust, sinu kogemused kasvavad eksponentsiaalselt. Mina kui filmitegija, ma teen lugusid ja oma avardunud teadvusega ma taban suuremaid ja sügavamaid ideid. Ma leian, et koos TM-ga kasvab vaistlik tunnetus, kas ma töötan filmiga või tegelen äriga, intuitsioon on võimas vahend, mis teeb töö ja suhtlemise inimestega kergemaks. Veel teinegi asi, TM-i tõttu tunnen suuremat naudingut sellest mida teen. "

...Iroonia on selles, et Lynch, kes innukalt mediteerib, kes on ka maalikunstnik, kirjanik, helilooja, oli varem küüniline mediteerijate suhtes. "Ma mõtlesin, et inimesed, kes mediteerivad on pähklisööjad ja oma aja raiskajad", ning laia naeratusega jätkab "Ma ainult tahtsin teha filme".

Kui 1973. a õde talle rääkis, et hakkas tegelema TM-ga, siis temas midagi lülitus nagu ümber. "Ka kui arvasin, et ma olin isegi õnnelik, siiski mul oli palju nervilist energiat ja vihastasin kergesti, ma oletan, et see on olnud minuga kogu mu elu. Ma kuulsin äkki midagi erilist tooni minu õe hääles ja mõtlesin: ma tahan seda."

Lynch leidi endale Los Angeles'ist TM õpetaja ja sai neli tundi õpetust. TM-i positiivne efekt ilmnes vahetult.

Lynch on kolme lapse isa, kaks korda lahutatud. Ma valasin viha välja oma esimese naise peale. Peale kahenädalast mediteerimist, naine küsis . "Kuhu on kadunud sinu viha?". Lynch ütles, et abielu ei olnud võimalik päästa sellest hoolimata.

"Ma tean nüüd, kui transtsendeerud, siis teadlikkus suureneb ja negatiivsus kaob".

On ilme et Lynch usub südamest et TM on väga väärtuslik, kuid ta ei ole nagu uimastatu, kes midagi ei näe. Tegelikult on risti vastupidi, Lynch on väga ratsionaalne ja selge mõtlemisega, kui me räägime filmidest, meditsiiniuuringutest või tema soovist aidata kriisis olevaid noorukeid. Jah, ta tahab, et te teaksite, et meditatsioon muutis tema elu ja kindlasti ei ole ta naiivne.

Ta juhib tähelepanu, et ei tasu oodata nagu oleks meditasioon võlukepp, mis kõrvaldab elust takistused või valu. " Elus tuleb alati ette pettumusi, kurbust, viha, kuid kui olete õppinud TM, aitab see teid käsitlead olukorda teistmoodi. See ei tähenda üldse, et te sellepärast muutuksite tundetumaks Kuid negatiivsed kogemused ei mõju enam halvasti. Koos TM-ga kaob rahutus, kasvab õndsus ja õnnetunne hoides ära langemise depressiooni.

"Lynchi kontori laual on raamitud pilt Maharishist. Lynch rõhutab et TM ei ole religioon - aga "Inimesed räägivad mulle, et mediteerimine on suurendanud hinnangut nende omast religioonist". Lynch peab Maharishit oma guruna. "Ma näen guru kui valgustud õpetajat, kuid ei ole vajalik võtta Maharishit om guruks TM-i õppimiseks Te võite öppida TM-i ja pärast praktiseerida omaette, ilma mingit suhet Maharishiga või tema organisatsiooniga.".

Michigani Ülikooli (University of Michigan) varasema uuringu alusel Detroit'i Nataki kooli ( Nataki School), õpilased, kes praktiseerivad TM-i on kõrgema enesest lugupidamisega ja saavad stressist paremini jagu kui mitte mediteerivad õpilased.

..."Vanemad näevad, et nende laste ajusid ei pesta ja see ei ole hookus-pookus.

JOHN NAISH
Copyright 2005. Times Newspapers Ltd.


Vaadake ka ingliskeelset väljavõttet tema raamataust "Catching the Big Fish", mis on USA bestseller.

Raamat kättesaadav Amazonis: "Catching the Big Fish: Meditation, Consciousness, and Creativity"Sisukord

Lühikokkuvõtte
Kuidas töötab TM?
Vastupanu stressile
Parem tervis
TM praktilises elus
TM-i turvalisus
TM mujal maailmas
Teaduslik uurimine
Tavalised küsimused
Uudiseid ja noppeid
Kus õppida?
Kodulehekülg

Huviavaldus